Hétköznapi szokatlanságok II.
Nem mehetünk el a világ másik végére anélkül, hogy észre ne vennénk valamit, ami számunkra egy "kicsit" furcsa.
Emlős a vadonban? Öljed!
-Az országban a fehér ember érkezése előtt nem élt emlősállat, úgyhogy minden emlős importcikk. Sajnos az emberi meggondolatlanság, ismerethiány és néha a végtelen ostobaság következményeit a későbbi generációk viselik, ma a környezetvédelem milliókat költ az ezernyolcszázas években és később betelepített állatok által okozott károk enyhítésére. A túlszaporodás és a helyi ökoszisztéma megőrzése miatt gyakorlatilag minden emlősállat szabadon, megkötések nélkül vadászható. Emiatt itt vidéken mindenkinek van vadászfegyvere és előszeretettel használják is. Amikor wwofos házigazdánkkal megérkeztünk hegyi házukba, a házigazda egyből kiment körbenézni van-e oposszum a ház körüli fákon, és meg is próbálta lelőni a felfedezett oposszumot, ami itt egy inváziós faj. A vadászatról és Új-Zéland vadjairól bővebben itt.
Felhívjuk a figyelmet a jin-jang kövek és a vadászfegyver harmóniájára
-Rengeteg nyugat-európai fiatal tölt el itt egy évet az egyetem előtt. Főleg a német fiatalok körében népszerű Új-Zéland, ha találkozunk egy hátizsákos turistával, akkor 50% az esélye annak, hogy német és 50% hogy a világ többi részéről származik. A nyugat-európai fiatalokat itt úgy kell elképzelni, hogy tele az ország egyedül vagy kettesével utazó tizennyolc, tizenkilenc éves németekkel, franciákkal, hollandokkal, angolokkal...
"Alsó lepedő, te, felső lepedő, takaró"
-Itt angolszász módra nem használnak ágynemű huzatot. Helyette egy plusz lepedőt használnak, így tulajdonképpen két lepedő között alszik az ember és a felső lepedőre terítik a huzat nélküli takarót! Nem volt egyszerű rájönni miért adnak két lepedőt, de elmagyarázták: "alsó lepedő, te, felső lepedő, takaró." Máté reggelre mindig összegubancolja a sok réteget.
-Gyakorlatilag nem zárják az ajtókat! Ez főleg a kisvárosokra igaz, de Lumsdenben például egy napközben üresen álló hotel hátsó ajtaja is folyamatosan nyitva van, és a hotel szobái sem zárhatók.
-A mosógépek itt hideg vízzel mosnak, szerintük mivel használnak mosóport így pazarlás felmelegíteni a vizet. Ha véletlenül meleg vízzel mosnak akkor a helyiek szerint nem kell hozzá mosóport használniuk. Mi mondjuk feltöltöttük meleg vízzel a felültöltős mosógépeket.
Nem akkor vagy paraszt, ha gumicsizmában mész a boltba, hanem ha nem húzod le az ajtóban
-Vidéken ki van írva a szupermarketekre, hogy nem szabad bemenni koszos gumicsizmában így munkaidő után a bolt bejárata előtt hagyják a gumicsizmát és zokniban vásárolnak. Fura látvány!
-Az egyik legegyszerűbb és legjobban működő közlekedési forma a stoppolás. Rengeteg helyen lehet látni az út szélén kis táblával ácsorgó hátizsákos turistákat, és az ismerőseink elmondása szerint mindig gyorsan felveszik az embert, Spórolásból mi is kipróbáltuk és még három hátizsákos fiatalt is hipp-hopp felvettek.
-Itt haszonállatként tenyésztik a szarvasokat, és egyáltalán nem ritkaság a szarvasfarm. Még mindig meglepő látvány egy bekerített mezőn legelésző több száz szarvas.
Kiszervezés felsőfokon
-Gyakran előfordul, hogy a kormányhivatalok boltok, kocsmák belsejében kapnak helyet Lumsdenben a posta például egy kocsma belsejében volt. Queenstownban pedig egy nagy lakberendezési boltban volt a közlekedési hivatal. Ráadásul a bolt leghátulján, szóval ha el kellett valamit intéznie az embernek előtte végig kellett menni a bolton és végignézni a kínálatot. Wanakában egy könyv és papírboltban volt a posta és egy bankfiók is.
-Új-Zélandon mindenki nagyon igyekszik egészségesen élni, egészségesen táplálkozni, ezt az igényüket az boltok is igyekeznek kielégíteni. A zsír egészségtelen dologként él a köztudatban, így minden élelmiszeren hangsúlyozzák, hogy az 95-97-98 százalékban zsírmentes! Míg otthon 2-3-5% zsírt is tartalmazhatnak egyes ételek. Mennyivel másképp hangzik!
- Rengeteg nagyszerű borászat van az országban, és a boltok bor kínálata is nagyon széles, de időnként a címkéjük szerint fura dolgokat tartalmaznak a borok! Vagy nem akarom tudni mit csinálnak a pincészetekben, vagy mindent ráírnak a borra ami a pincészet épületében előfordul. Ugyanis a címke szerint a bor tojást, tejet és halat is tartalmazhat.
-Meg rengeteg apróság amikre számítottunk: fordítva kell felkapcsolni a villanykapcsolókat; a másik irányba kell fordítani a zárban a kulcsokat; tejjel isszák a teát, külön van a hideg és a meleg vizes csap, a vacsora a főétkezés, az ebéd csak egyetlen tál étel, éppen annyi, hogy elverjük az éhünket és mehessünk vissza dolgozni...