Hétköznapi szokatlanságok IV.

Lassan tíz hónapja Új-Zélandon élünk, így már egyre kevesebb dolgon lepődünk meg, egyre jobban belerázódunk az itteni életbe, de még mindig találkozunk meglepetésekkel.

- Tizennyolc éves kor alatt senkit nem szolgálnak ki szeszes itallal, de mindenkitől elkérik a személyijét, aki huszonöt év alattinak néz ki. Ha nincs igazolvány, akkor nem is szolgálják ki az embert. Előfordult már velünk, hogy húszon sok évesen nem vehettünk meg egy üveg bort…

- A világ első kereskedelmi bungee jumping helye Új-Zélandon van, pontosabban Queenstown mellett, a Déli-szigeten. Bence ki is próbálta, tapasztalatait egy szóval jellemezte: baaazm…

11537623_998454543528416_9036463587636624524_o.jpg

- Nagyon közkedvelt árusítási forma a becsületkasszás megoldás. Ha valakinek van valamilyen terménye (tojás, alma, citrom, paradicsom…) eladó, akkor kirak egy kis asztalt az út szélére, rárak egy mérleget egy nagy kosár eladó gyümölcsöt pl. és kiírja, hogy egy kilogramm két dollár. Működik a rendszer. A nap végére általában kiürül a kosár, és ott vannak az egy-két dollárosok. benmore-032-479x359.jpg

- Itt nem szokás adót csalni. Az hagyján, hogy az elmúlt kilenc hónap alatt egyszer sem merült fel, hogy feketén foglalkoztatnának minket, de itt a világ végi farmokon is minden jövedelem után befizetik az adót. Peti előző munkahelyén, egy farmon a fentebb bemutatott becsületkasszás módszerrel árultak tojást, és bizony befizették utána az adót. Igaz tizenvalahány százalékot, vagyis nem túl sokat kell fizetni.

- Új-Zélandon a nagyvárosok kivételével majdnem mindenki kertes házban lakik, és nagyon sok embernek van kutyája, de senki sem lepődik meg azon, hogy a nagy kert ellenére a kutyák bent a házban laknak… 11148728_833894989993078_7065861364782644254_n_1.jpg

- Az új-zélandi állampolgárok több mint 25%-a nem az országban született. Vannak bőven európai bevándorlók is, de nekünk főleg a rengeteg ázsiai bevándorló tűnt fel: indaiak, szikhek, kínaiak… Az országba újonnan érkezők főleg Aucklanba telepednek le. Egyik hostelben egy kínai szobatársunk mondta, hogy nem szerette Aucklandet, mert tele van kínaiakkal, és ő nem azért utazott ide, hogy kínaiakkal legyen együtt. Igaza lehet, mivel Aucklandben kínai nyelvű újságot is adnak ki.

- Több birka van az országban mint ember. Majdnem négy és fél millió ember él a két szigeten, és körülbelül harmincöt millió birka. Ez nagyon soknak hangzik, de a nyolcvanas években élt itt hetven millió birka is! Akkor magasabb volt a gyapjú ára és jobban megérte mindenhol birkát tartani. Emiatt a helyiek szerint most kevés birka él szigeteken. Ez a kevés a gyakorlatban úgy néz ki, hogy simán tudunk 50 km-t autózni úgy, hogy ne találkozzunk másik emberrel, de úgy akár csak húsz km-t is autózni, hogy ne találkozzunk birkával az már igazi kihívás. sheep.jpg

- Nem nagyon szokás orrot fújni, sőt társaságban nagyfokú illetlenségnek számít. Helyette szipognak az emberek, itt, mint a legtöbb angolszász országban, társaságban, étkezéseknél folyamatosan szipogni teljesen normális. Viszont számunkra egy nyugodt reggeli hangulatát nagyon le tudja rombolni…

- Új-Zélandon az egyik legmagasabb a felhasznált megújuló energia aránya, egészen pontosan 80% körüli. Ez elsősorban vízerőművekből, kisebb részben pedig szélerőművekből és geotermális energiából származik. p-4915-gns.jpg

- Ez egy egész nagy ország, és időjárás nagyon különböző tud lenni a különböző részein. Alapvetően óceáni a klíma, de lokális mikroklímák gyakran felülírják ezt a hatást. Például a Déli-sziget északi részén a legmagasabb az országban a napsütéses órák száma, és az országos átlaghoz képest sokkal kevesebb csapadék esik. Nem hiába itt termesztik a legjobb minőségű borokat. A Déli-sziget nyugati partján a legmagasabb az éves csapadékmennyiség, gyakorlatilag egy héten négy nap esik az eső. Itt a Déli-Alpok gyakorlatilag az óceán partján van, és ez felemelkedésre kényszeríti a nyugatról érkező légtömegeket, ennek köszönhető az extrém sok csapadék. A sok csapadéknak és a magas hegyeknek köszönhetően több gleccserrel is találkozhatunk itt. A hegység hatását a gerinc mentén lehet a legjobban látni, itt nagyon gyakori ha nyugatra nézünk az óceán felé akkor csak sűrű felhőtakarót látunk, de ha keletre fordulunk akkor arra tiszta az ég. 

dscn0346.jpg

Keletre fordulva
dscn0345.jpg

Nyugatra nézve ugyanarról a helyről

- Új-Zéland, akárcsak Ausztrália fölött egy egész nagy ózonlyuk leledzik, ami extrém erős UV sugárzást eredményez. Ez itt a hétköznapokban úgy jelenik, meg, hogy ha az ember naptejet használ, akkor az 50 faktoros, ezt viszont mindenki gyakran teszi. Ha ezt valaki huzamosabb ideig elmulasztja minden nagyobb városban található bőrklinika, amit elsősorban nem a ráncok eltüntetésére használnak, hanem a gyakori bőrrákos elváltozásokat kezelik. Félelmetes, hogy még felhős időben is le lehet égni, ha valakinek érzékeny a bőre, és a tűző napon a kutyák is le tudnak égni, a szőrük ellenére is.

- Itt ingyen osztogatnak kocsikat. Na jó nem örökre, csak hat- hét napra, és meghatározott helyre kell elvezetni a kocsikat. Az élet kegyetlen. Igazából a Déli-Sziget nagyvárosaiban tudjuk felvenni a kocsikat és általában Aucklandben kell leadni őket, ami egy minimum 1300-1400 km-es utat jelent majdnem egy hét alatt. Ez egy tök jó lehetőség délről északra utazni, és megismerni az országot közbe.

- Nincs zéró tolerancia ami a ittas vezetést illeti, nőknek két egység, férfiaknak három egység alkoholt lehet legálisan elfogyasztani vezetés előtt. Ezért itt teljesen hétköznapi, hogy két-három sör után is beülnek a kocsiba. Természetesen nem ritka, hogy jóval több ital után is vezetnek, emiatt elég sok baleset is van. Ezt itt is szondáztatással, büntetésekkel és reklámkampánnyal igyekeznek visszaszorítani.